Opony Pirelli

Opony sportowe i kalendarze. To chyba pierwsze skojarzenia, jakie przychodzą ludziom do głowy na hasło „Pirelli”. Zacznijmy od pierwszego skojarzenia. Rzeczywiście, włoski producent specjalizuje się właśnie w ogumieniu sportowym, a konkretnie pneumatycznym ogumieniu do aut sportowych i motocykli. Ich użytkownikami są jednak nie tylko kierowcy rajdowi, ale zwykli kierowcy o sportowej duszy i słabości do dynamicznej jazdy. Poza nimi w ofercie znaleźć można też opony dedykowane kierowcom samochodów ciężarowych oraz autobusów.

Powiązania marki ze sportowym światkiem są jednak znacznie ściślejsze. Zaczęło się od rajdu Pekin-Paryż w roku 1907, w którym auto zwycięzców było wyposażone w opony Pirelli. Od tego czasu nie ma chyba zawodów rajdowych bez ich udziału i wysokich pozycji drużyn, które im zaufały. Miarą ich sportowych możliwości jest fakt, iż od 2011 Pirelli dostarcza swoich opon zespołom Formuły 1. To tam najcięższemu testowi poddawane są nowe rozwiązania technologiczne opracowane przez zespół inżynierów włoskiego producenta. Jeśli się sprawdzą, trafiają na ulice miast, gdzie każdy może poczuć się jak kierowca Formuły 1.

Na tym nie kończy się jego mariaż ze sportem. Producent daje też wyraz miłości do niego, sponsorując drużynę piłkarską Inter Mediolan. Silna sportowa konkurencja to najsilniejsze koło napędowe rozwoju nowych technologii. Niejednokrotnie efektem tego były wielkie odkrycia motoryzacyjne, jak choćby to, które zawdzięczamy Pirelli. To nikt inny, ale właśnie ta włoska firma jest bowiem odpowiedzialna za stworzenie opon niskoprofilowych. Wynalazek porównywany jest do takich osiągnięć w dziedzinie produkcji opon jak technologia radialna.

Znaczącym wkładem była też opracowania niedawno przez nią technologia Seal Inside. Opony Pirelli, które są w nią wyposażone, pozwalają zapanować nad autem, a nawet prowadzić je po utracie powietrza. Okres gwarancyjny trwa przez 5 lat od daty produkcji. Forma rekompensaty zależy od wielu czynników (m.in. stopnia zużycia) i może polegać na wymianie/naprawie opon lub zwrotu całości/części kosztów.

A co z kalendarzami? To skojarzenie również nie jest bezpodstawne. Przedsiębiorstwo od ponad półwiecza drukuje kalendarze z wizerunkami częściowo roznegliżowanych modelek. Co jest w nich wyjątkowego? Zdaniem niektórych są one świadectwem i dokumentem zmieniających się kanonów kobiecej urody. Nic więc dziwnego, że niejednokrotnie były one przedmiotem badań socjologów i reprezentantów innych nauk społecznych.

Pirelli to jeden z najstarszych producentów opon, który wywodzi się z Włoch. Od wielu lat jest czołową marką klasy premium, o czym świadczą liczne udziały w takich wyścigach jak F1. Patrząc na statystyki, Pirelli jest jedną z najczęściej wybieranych marek opon samochodowych nie tylko przez codziennych kierowców, ale również największe koncerny produkujące samochody osobowe. Opony włoskiego Pirelli zauważyć można w seryjnym wyposażeniu samochodów takich marek jak Porsche, Aston Martin czy Ferrari. 

Produkty Pirelli sprawdzają się zarówno w mieście, jak i w dalekich podróżach oraz na torach sportowych. Pirelli pochwalić się może bardzo szeroką gamą rozwiązań technologicznych na najwyższym poziomie. Włoskie opony charakteryzuje przede wszystkim odporność na wysokie temperatury, obniżone opory toczenia i doskonała przyczepność na suchej drodze, co cenione jest szczególnie w sportowych samochodach. Równie dobrze radzą sobie zimą, kiedy wymagania stawiane przed oponami są znacznie większe i niezbędna jest odpowiednia przyczepność na śniegu. Pirelli nie spoczął na tym i połączył najlepsze cechy spośród obu rodzajów opon, tworząc doskonałej jakości ogumienie całoroczne, które sprawdza się w dosłownie każdych warunkach. Analizując opinie i oceny modeli marki Pirelli, wyraźnie widać wysoką jakość i najwyższe noty przyznawane za jakość i parametry jezdne tych opon. Od wielu lat włoskie opony toczą batalię na szczycie list rankingowych walcząc o miano najlepszego ogumienia.

Pirelli Scorpion

Pirelli Scorpion to absolutna nowość wśród opon letnich klasy premium. Powstała z myślą o samochodach z napędem na cztery koła oraz tych o dużej mocy. Śmiało można je uzna za opony sportowe, które doskonale poradzą sobie w ekstremalnie trudnych, torowych warunkach jazdy. Opona wyposażona została w autorski, asymetryczny bieżnik, który podzielony jest na dwie niezależne części. Zewnętrzna część odpowiada za przyczepność i precyzję prowadzenia na suchej drodze, wewnętrzna to gwarancja skutecznego odprowadzania wody z powierzchni styku. Bieżnik ten w połączeniu z licznymi kanalikami bardzo dobrze radzi sobie w deszczu i precyzyjnie osusza bieżnik z nagromadzającej się wody. Do wytworzenia zastosowano nowoczesną mieszankę, która jest niezależna od panujących warunków. Zachowuje odpowiednią sztywność i dopasowuje się do kształtu nawierzchni. Równomierny nacisk i wysoka trwałość bieżnika jest gwarancją długiego i bezproblemowego użytkowania.

Pirelli P-Zero

Pirelli P-Zero to doskonała opona letnia klasy premium. Jej wysokiej jakości parametry docenione zostały przez największych producentów na świecie. Oponę Pirelli P-Zero poza codzienną jazdą znaleźć można na torach wyścigowych. Opona przeznaczona jest szczególnie do jazdy po równych, utwardzonych drogach, dzięki czemu zapewnia bardzo wysoki poziom komfortu i pozwala na osiągania bardzo wysokich prędkości. Jak na opony sportowe przystało, model Pirelli P-Zero charakteryzuje się bardzo dobrą przyczepnością i wysoką precyzją kierowania, szczególnie w zakrętach. 

Pirelli P-Zero wyposażono w autorski, zarezerwowany dla tego modelu kształt bieżnika, który zapewnia najwyższej jakości parametry i nadają im agresywny design. Opony te łączą w sobie cechy opon sportowych o wysokim poziomie bezpieczeństwa i stylu. Bieżnik połączony jest z trzema masywnymi rowkami, które z największą dokładnością odprowadzają nagromadzającą się wodę. Połączenie wszystkich tych cech sprawiło, że opony Pirelli P-Zero są szczególnie popularne wśród miłośników szybkiej, sportowej jazdy, którym zależy przede wszystkim na pewności prowadzenia, bardzo dobrej przyczepności i skutecznej, krótkiej drodze hamowania. Model ten przez bardzo długi czas dominował w rankingach opon letnich, a dziś stale utrzymuje wysokie, często topowe miejsca.