Data modyfikacji:

General Grabber AT3 245/75 R16 120/116 S OWL

Autor: Łukasz Wulkanista

Opona całoroczna General Grabber AT3 245/75 R16 120/116 S O

Zdjęcie poglądowe modelu Grabber AT3 w rozmiarze 245/75 R16 OWL

Porównujemy oferty 30 sklepów z oponami całorocznymi firmy General w rozmiarze 245/75R16. Zobacz gdzie kupić opony Grabber AT3 w najniższej cenie. Sprawdź opinie kierowców, przejrzyj wyniki testów, dane techniczne, okres gwarancji i zdjęcia bieżnika. Przeczytaj opis modelu oraz informacje o producencie. Zobacz co przedstawia etykieta unijna, jakie jest przeznaczenie czy rodzaj bieżnika wybranego produktu. Sprawdź jak kształtuje się aktualna cena opon.

Co oznacza zapis "120/116 S OWL" w nazwie opony?

Parametry techniczne

General Grabber AT3 w rozmiarze 245/75 R16 120/116S to opona całoroczna oraz dodatkowo oznakowana symbolami OWL, LT. Marka, model jak również sama opona - zaliczane są do klasy ekonomicznej. Pełna lista parametrów została zaprezentowana w tabeli poniżej.

Pełna specyfikacja opony (szczegóły produktu)
Parametr Wartość
Producent General
Koncern grupa Continental
Siedziba USA
Klasa ekonomiczna
Model Grabber AT3
Poprzedni model Grabber AT2
Następny model -
Sezon opony całoroczne
Rozmiar [size width="245" profile="75" diameter="16"]245/75 R16[/size]
Szerokość 245 mm
Profil 75 %
Średnica 16 cali
Konstrukcja R (radialna)
Wysokość profilu 183,75 mm
Kraj produkcji Francja, Rumunia, Niemcy, USA
Rodzaj bieżnika symetryczny
Indeks nośności 120/116
Maksymalna nośność 1400/1250 kg
Indeks prędkości S
Maksymalna prędkość 180 km/h
Przeznaczenie auta 4x4 / SUV
Gwarancja 7 lat od daty zakupu
Opory toczenia F (spalanie paliwa)
Przyczepność na mokrym B (droga hamowania)
Hałas zewnętrzny 75 dB
Fale (1-3) 2
Waga (ciężar) -
Run Flat nie
Wzmocnienie nie
Rant ochronny felgi -
Inne oznaczenia OWL, LT
Pełna nazwa General Grabber AT3 245/75 R16 120/116 S OWL

Model Grabber AT3

Fragment bieżnika Grabber AT3 firmy General (zdjęcie)

Opis opony General Grabber AT3 w pigułce. Producentem opon jest marka General, która posiada swoje fabryki w takich krajach jak Rumunia, USA czy Niemcy. Prezentowany model stworzono z myślą o sezonie letnim i zimowym. Jeżeli chodzi o gwarancję na opony General (klasa ekonomiczna) to wynosi ona 7 lat od daty zakupu. Bieżnik Grabber AT3 ma konstrukcję symetryczną, o której więcej dowiesz się w tej części opisu.

Opony całoroczne General Grabber AT3 w rozmiarze 245/75 R16 120/116S OWL

Opony całoroczne General Grabber AT3 245/75 R16 są najczęściej montowane w następujących modelach samochodów: Ford Fiesta, Opel Vivaro, VW Jetta, Skoda Superb czy Toyota Avensis. Prezentowany produkt ma indeks prędkości S, co oznacza że można się na nim poruszać z maksymalną prędkością 180 km/h. Z kolei indeks nośności opon wielosezonowych General Grabber AT3 245/75 R16 to 120/116 - najwyższa wartość obciążenia dla jednej opony wynosi 1400/1250 kg.

Opona całoroczna General Grabber AT3 w omawianym rozmiarze otrzymała na unijnej etykiecie klasę F w ramach pomiaru oporów toczenia mających wpływ na poziom spalania paliwa. Za przyczepność na mokrej nawierzchni produkt otrzymał klasę B, a pomiar hałasu zewnętrznego emitowanego przez model General Grabber AT3 245/75 R16 dał wynik 75 dB.

Jak należy interpretować zapis rozmiaru opony, który umieszczony jest na ścianie bocznej każdego modelu? Pierwsza liczba to szerokość opony podawana w milimetrach – w omawianym przypadku jest to 245 mm. Druga liczba to wysokość profilu opony prezentowana jako procent z szerokości – tutaj 75% z 245, czyli 183,75 mm. Litera mówi to typie konstrukcji opony (najczęściej jest to "R" – radialna), a ostatnia liczba to średnica felgi, na jaką należy zamontować dany produkt – w tym przypadku 16 cali, czyli 40,64 cm.

Opona do samochodów 4x4 / SUV

Przeznaczenie - samochody 4x4 (zdjęcie)

Grabber AT3 w rozmiarze 245/75 R16 sklasyfikowany został przez producenta jako ogumienie 4x4 / SUV. Opony terenowe to wyspecjalizowane produkty, które przeznaczone są do samochodów 4x4 poruszających się po różnego rodzaju bezdrożach. Nie należy ich mylić z oponami do aut typu SUV, ale czasami są montowane także i w tym typie samochodów. Opony terenowe typu All Terrain (A/T) mogą być użytkowane zarówno na asfalcie, jak i w terenie. Modele typu Mud Terrain (M/T) lepiej radzą sobie w terenie, ale można na nich jeździć również po drogach publicznych. Rzadziej spotykane Extrem przeznaczone są głównie w teren.

Klasa - ekonomiczna. Tanie opony dla kierowców preferujących spokojny styl jazdy

Klasa - ekonomiczna

Opony firmy General pozycjonowane są przez branżę motoryzacyjną jako produkty klasy ekonomicznej. Opony klasy ekonomicznej to idealna propozycja dla kierowców, którzy chcą zaoszczędzić na zakupie opon, pokonują małe przebiegi roczne, posiadają samochód o mniejszej mocy lub preferują spokojny styl jazdy. Opony ekonomiczne produkowane są w oparciu o nieco starsze technologie, niż modele ze średniej lub wyższej półki i z tego wynika ich niższa cena. Oferują dobre osiągi na suchej i mokrej nawierzchni oraz panowanie nad samochodem w warunkach zimowych. Do marek klasy ekonomicznej zaliczają się m.in. General, Matador, Sunny, Imperial, Apollo, Dębica czy Laufenn.

Etykieta unijna opon Grabber AT3 245/75 R16 czyli ocena hałasu, spalania i hamowania

Unijna etykieta na oponie to oznaczenie podobne do tego, jakie znajduje się np. przy określaniu efektywności energetycznej sprzętu AGD. Jakie informacje uwzględnia etykieta dołączona do opony, która na terenie Unii Europejskiej jest obowiązkowa już od 2012 roku? Dane dotyczące efektywności paliwowej (oporów toczenia), przyczepności na mokrej nawierzchni, a także poziomu generowanego podczas jazdy hałasu. Wszystko to pomaga kierowcom w wyborze modelu optymalnego do ich samochodu i stylu prowadzenia. Zobacz jak prezentują się oceny opon General Grabber AT3 245/75R16 120/116S na etykiecie unijnej.

Spalanie paliwa - ocena F

Etykieta unijna na oponach informuje między innymi o poziomie oporów toczenia, które mają wpływ na zużycie paliwa przez samochód, a w efekcie emisję spalin. Im mniejsze opory, tym auto powinno palić mniej – nawet 0,25 litra na 100 km. W ramach pomiaru oporów toczenia możliwe jest przyznanie klas od A (najlepsza) do G (najgorsza). Taka skala widnieje na etykietach, ale warto wiedzieć, że ocena D nie jest stosowana – jest to tak zwana klasa pusta dla lepszego rozgraniczenia modeli lepszych i gorszych w tej kategorii. Taką samą ocenę - "F" na etykiecie unijnej w kategorii "spalanie paliwa" uzyskało jeszcze 15 innych produktów spełniających kryteria - opony całoroczne (sezon), 16 cali (średnica) oraz ekonomiczna (klasa).

Hamowanie na mokrym - ocena B

Etykieta unijna ocenia między innymi przyczepność na mokrej nawierzchni. Aby wyznaczyć klasy w ramach tego parametru mierzy się drogę hamowania opon i ich siłę tarcia o nawierzchnię, a następnie porównuje z wynikami modelu referencyjnego. Za przyczepność na mokrej nawierzchni na etykietach opony mogą otrzymać klasy od A do G. Trzeba jednak pamiętać, klasa D nie jest używana dla lepszego rozgraniczenia modeli o lepszych i gorszych parametrach, a produkty z klasą G są po prostu niebezpieczne i nie dopuszcza się ich do obrotu. Identyczną notę - "B" na etykiecie unijnej w kategorii "przyczepność na mokrej nawierzchni" uzyskało jeszcze 6 innych produktów spełniających wytyczne - opony Grabber AT3 (model) oraz 16 cali (średnica).

Hałas na zewnątrz - 75 dB

Jednym z parametrów, jaki określa unijna etykieta dołączona do wszystkich opon sprzedawanych na terenie Unii Europejskiej, jest hałas zewnętrzny. Wyraża się go w dwojaki sposób - zarówno w decybelach, jak i za pomocą piktogramu przedstawiającego trzy fale. Najgłośniejsze opony to te oznaczone 3 falami w trzystopniowej skali. Najcichsze opony, czyli te z oznaczeniem jednej fali, są najbardziej przyjazne środowisku. To także ważna informacja dla wszystkich kierowców szukających opon do swojego samochodu, które zagwarantują komfortową i cichą jazdę.

Firma General (grupa Continental)

Logo firmy oponiarskiej General (zdjęcie)

General to amerykańska marka dostarczająca na rynek opony klasy ekonomicznej. Ogumienie tego producenta charakteryzuje się bezpieczną eksploatacją, zrównoważonymi parametrami i atrakcyjną ceną, co sprawia że jest popularne wśród kierowców na całym świecie. General wchodzi w skład koncernu Continental, dzięki czemu ma dostęp do innowacyjnych technologii produkcyjnych, laboratoriów badawczych i rozbudowanego systemu dystrybucji. Dodatkowo, General zapewnia aż 7 lat gwarancji na swoje produkty (od daty zakupu).

Jak sprawdza się symetryczna rzeźba bieżnika w oponie General Grabber AT3 245/75 R16 120/116 S? Poznaj jej wady i zalety

Bieżnik symetryczny (zdjęcie)

Model Grabber AT3 (General) wyposażony został w symetryczną rzeźbę bieżnika. W oponach z bieżnikiem symetrycznym obie połowy bieżnika są takie same. W związku z tym można je dowolnie zamontować na feldze, gdyż strona czy kierunek toczenia opony nie mają tu wpływu na właściwości jezdne. Takie opony łatwo przekłada się na samochodzie, do ich największych zalet należą też większa odporność na zużycie i niższe koszty produkcji. Z drugiej strony bieżnik symetryczny zapewnia bardzo przeciętne właściwości jezdne (szczególnie przy wyższych prędkościach). W związku z tym jest obecnie stosowany głównie w oponach ciężarowych i dostawczych.

Oznaczenia 120/116S, OWL oraz LT

Napisy "120/116" oraz "S" umieszczone na boku opony, najczęściej za jej rozmiarem to kolejno indeks nośności (do 1400/1250 kg) oraz prędkości (do 180 km/h). Pamiętajcie, że nie wolno ich lekceważyć podczas wyboru opon wielosezonowych. Przy tym produkcie znaleść można także oznaczenie LT - ang. Light Truck, opona może być stosowana również przez lekkie ciężarówki oraz OWL - ang. Outlined White Letters. Oznacza oponę z literami zarysowanymi białymi konturami.

Opona całoroczna

Opony całoroczne

General Grabber AT3 245/75 R16 należy do grupy opon wielosezonowych. Dzięki oponom całorocznym kierowcy, którzy pokonują rocznie niewielkie przebiegi i korzystają z samochodu głównie w mieście, mogą zaoszczędzić na sezonowej wymianie opon. Ogumienie wielosezonowe to swego rodzaju kompromis między oponami letnimi i zimowymi, który łącząc najważniejsze osiągi tych dwóch rodzajów opon, zapewnia zoptymalizowane bezpieczeństwo i komfort jazdy w zróżnicowanych warunkach pogodowych. To rozsądny wybór dla wszystkich, którzy okazjonalnie korzystają z auta i preferują spokojny styl jazdy.

Gwarancja na opony Grabber AT3

Warunki gwarancji różnią się w zależności od producenta. W przypadku marki General obowiązuje ona przez 7 lat od daty zakupu. Podstawą reklamacji są wady fabryczne ogumienia powodujące np. trudności z wyważeniem lub widoczną deformację opony. Gwarancja nie obejmuje usterek powstałych podczas użytkowania, uszkodzeń mechanicznych, a także spowodowanych nieprawidłowym montażem i demontażem czy transportem. Gwarancja nie zostanie także uznana w przypadku wad powstałych poprzez nieprawidłową technikę jazdy.

7 lat od daty zakupu

Opinie kierowców rozmiaru 245/75 R16 o oponach General Grabber AT3

Opinie o oponie są obecnie zbierane od użytkowników. Czekamy na pierwsze wrażenia z jazdy oraz informacje jak opony zachowują się w różnych warunkach. Dodaj swoją opinię. W komentarzu poza recenzją proszę o podawanie marki i modelu auta, lokalizacji (góry, miasto, trasa) oraz preferowanego stylu jazdy.

General w testach opon wielosezonowych

Test opon wielosezonowych General

Czym charakteryzują się opony ekonomiczne? Korzystną ceną, a także zachowaniem standardów bezpieczeństwa przy umiarkowanym stylu jazdy. Coraz więcej modeli klasy ekonomicznej nie ustępuje oponom klasy średniej i jest doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich kierowców szukających tańszej alternatywy do swojego auta. Jak podkreślają użytkownicy opon ekonomicznych w swoich opiniach zamieszczanych na forach internetowych i w mediach społecznościowych, jest to bardzo dobre rozwiązanie dla wszystkich jeżdżących głównie w mieście i preferujących spokojny styl jazdy. Mimo że opony klasy ekonomicznej są rzadko sprawdzane w sezonowych testach opon, specjaliści z branży oponiarskiej, którzy je organizują, coraz częściej zwracają uwagę na ogumienie ekonomiczne i badają jego parametry. Podczas testów, opony te wykazują bezpieczne zachowanie na zróżnicowanych nawierzchniach i odpowiednią przyczepność, co sprawia, że nierzadko plasują się pośrodku zestawienia.

General Grabber AT3 245/75 R16 120/116S OWL na forach czyli inne formy zapisu prezentowanej opony

Zobacz inne określenia opon General Grabber AT3 245/75 R16 120/116 S OWL. Sformułowania te często spotykane są w porównywarkach cenowych czy na forach internetowych. Zwroty zawierają różne formy zapisu modelu (Grabber AT3), indeksów (120/116S OWL), sezonu (opony całoroczne), nazwy producenta (General) oraz rozmiaru (245/75 R16) przedstawione w odmiennej kolejności.

Znalezione m.in. na forum:

  • General Grabber AT3 245/75R16 OWL
  • opony całoroczne 245x75x16 Graber AT3 General
  • Grabber AT3 245/75 R16 120/116 S całoroczne
  • General Grabber A/T3 245/75 R16 120/116 S OWL
  • opony General 245/75R16 Grabber AT 3

Polecane opony całoroczne 245 75 R16 120/116S o podobnej cenie i parametrach

Poniżej lista alternatywnych opon wielosezonowych o szerokości 245 mm, profilu 75 %, średnicy 16 cali oraz indeksach 120/116S. Przygotowana propozycja to ogumienie o podobnych parametrach oraz zbliżonym przedziale cenowym. Dla przypomnienia etykieta, gwarancja oraz cena obecnie omawianej opony.

Opona całoroczna
Opona Yokohama Geolandar A/T G015 245 75 R16 109T OWL

Logo firmy Yokohama
Klasa premium

Yokohama Geolandar A/T G015
245/75 R16 109T OWL

  • Gwarancja – 5 lat od daty produkcji
  • Indeks nośności – 109 (do 1030 kg/oponę)
  • Indeks prędkości – T (do 190 km/h)
  • Dodatkowe oznaczenia – OWL, 3PMSF, M+S
F C 70dB
Cena od 465 zł / szt.

Opona całoroczna
Opona Yokohama Geolandar A/T G015 245 75 R16 120/116 S OWL

Logo firmy Yokohama
Klasa premium

Yokohama Geolandar A/T G015
245/75 R16 120/116 S OWL

  • Gwarancja – 5 lat od daty produkcji
  • Indeks nośności – 120/116 (do 1400 kg/oponę)
  • Indeks prędkości – S (do 180 km/h)
  • Dodatkowe oznaczenia – OWL, 3PMSF, LT, M+S
F C 73dB
Cena od 490 zł / szt.

Dodatkowe informacje

Kierowca w samochodzie

Na koniec kilka słów o promocjach na opony całoroczne, wyprzedażach starszych modeli, zakupach na raty oraz produktach powiązanych.

Promocja i wyprzedaż

Zacznijmy od promocji, którymi coraz częściej kuszą swoich klientów producenci oraz właściciele sklepów internetowych. Do najchętniej stosowanych benefitów w branży oponiarskiej należą pamięci przenośne USB, karty paliwowe, oficjalne piłki nożne, zwrot części gotówki oraz kubki termiczne.

Jeżeli chodzi o wyprzedaż opon wielosezonowych firmy General to najbardziej opłacalny okazuje się zakup ogumienia poza szczytem sezonu. Kolejną praktyką sklepów z oponami jest przecenianie produktów, których data produkcji jest starsza niż 2-3 lata. Wówczas możemy się liczyć z upustami rzędu 43-61% od ceny detalicznej.

Produkty powiązane

Kupując opony całoroczne w sklepie internetowym, bardzo często mamy możliwość dodania do swojego zamówienia całej gamy interesujących produktów bądź usług powiązanych z wybranym asortymentem. Najczęściej są to propozycje przedmiotów w cenie od kilku do kilkunastu złotych, którymi w przypadku modelu Grabber AT3 mogą być m.in. ramki do tablic rejestracyjnych, ładowarki do telefonu na USB, worki do opon czy montaż w serwisie.

opony całoroczne 205/60 r16 ranking

Test opon całorocznych 205/60 R16. Ranking Wulkanisty 2025 

2025-04-11
Kierowcy są pogodzeni z faktem, że wraz z nadejściem okresu jesienno-zimowego przychodzi pora na wymianę opon. Jednak wielu właścicieli aut zwleka z założeniem i zakupem nowego kompletu, ponieważ wiąże się to z niemałą stratą czasu i dodatkowymi wydatkami. Dlatego w ostatnich latach tak szybko rośnie zainteresowanie oponami całorocznymi, które sprawdzają się w dowolnej aurze. Przedstawiamy ranking polecanych opon wielosezonowych 205/60 R16.
opony całoroczne 195/55 r16 ranking

Test opon całorocznych 195/55 R16. Ranking Wulkanisty 2025 

2025-04-09
Coraz popularniejszym rozwiązaniem na które decydują się właściciele aut, jest zakup specjalnych opon całorocznych, które sprawdzają się zarówno w trakcie letnich upałów, jak i zimowych zamieci. Przedstawiamy ranking polecanych modeli opon wielosezonowych 195/55 R16.
opony wielosezonowe 185/65 r15 ranking

Test opon całorocznych 185/65 R15. Ranking Wulkanisty 2025 

2025-04-07
Rosnącą popularnością cieszą się opony wielosezonowe, które radzą sobie równie dobrze na oblodzonych i mokrych drogach, jak i na autostradach rozgrzanych w letnim upale. Przedstawiamy ranking polecanych opon całorocznych 185/65 R15.
opony wielosezonowe 185/60 r15 ranking

Test opon całorocznych 185/60 R15. Ranking Wulkanisty 2025 

2025-04-04
Opony wielosezonowe cieszą się w naszym kraju coraz większą popularnością, do czego niewątpliwie przyczyniają się coraz łagodniejsze zimy, które sprawiają, że wielu kierowców nie odczuwa potrzeby zakładania ogumienia stworzonego z myślą o niej. Modele te radzą sobie równie dobrze na rozgrzanym asfalcie, jak i zabłoconych lub oblodzonych miejskich drogach. Przedstawiamy ranking polecanych modeli 185/60 R15.
opony całoroczne 215/65 r16 ranking

Test opon całorocznych 215/65 R16. Ranking Wulkanisty 2025

2025-03-31
Coroczna wymiana opon letnich na zimowe jest niewątpliwie kłopotliwa, kierowcy muszą bowiem znaleźć nie tylko miejsce na przechowywanie nieużywanego kompletu, ale również poświecić sporo cennego czasu na wizytę w warsztacie. Z tych powodów coraz większym zainteresowaniem cieszą się opony wielosezonowe, z których możemy korzystać niezależnie od aury za oknem. Przedstawiamy ranking opon całorocznych 215/65 R16.
kormoran all season vs goodyear eagle sport

Kormoran All Season vs. Goodyear Eagle Sport All-Season: Porównanie opon całorocznych

2025-02-03
Wybór odpowiednich opon całorocznych to kluczowy element zapewniający bezpieczeństwo i komfort jazdy przez cały rok. Dziś przyjrzymy się dwóm popularnym modelom: Kormoran All Season oraz Goodyear Eagle Sport All-Season, analizując ich specyfikacje, osiągi i opinie użytkowników.