Data modyfikacji:

Najlepsze opony zimowe 2017 – Zestawienie 24 najlepszych zimówek wg kierowców

Autor: Łukasz Wulkanista
Znalezienie dobrze dopasowanych do swoich potrzeb opon zimowych to dla większości polskich kierowców priorytet. Na naszej szerokości geograficznej zimy zaskakują nierzadko bardzo trudnymi warunkami atmosferycznymi i niskimi temperaturami, a w wielu miejscach kraju nie można liczyć na szybką reakcję służb drogowych i efektywne odśnieżanie. Dlatego też właściwa decyzja pod względem doboru opon na zimę bywa jedynym sposobem na samodzielne poradzenie sobie z nieprzyjaznymi warunkami na drodze, śniegiem oraz błotem pośniegowym. Aby ułatwić podjęcie dobrej decyzji, postanowiłem stworzyć ranking najlepszych opon zimowych 2017. Jak wszyscy wiedzą, nie ma jednej, idealnej metody określenia absolutnego faworyta i modelu, który będzie pasować wszystkim użytkownikom dróg. Różnice polegające na stylu jazdy, rodzaju pokonywanych tras, modelu samochodu i kwoty przeznaczanej na zakup opon zimowych sprawiły, że w rankingu wybieram po osiem modeli z trzech kategorii jakościowych – ogumienia klasy ekonomicznej, średniej i premium. W ten sposób udało stworzyć się zestawienie, które dopasowane jest do potrzeb, oczekiwań i możliwości praktycznie wszystkich użytkowników dróg.

Spis treści

  1. Metodologia testu
  2. Test opon zimowych 2017 w klasie premium
  3. Najlepsze opony zimowe 2017 w klasie średniej
  4. Ranking opon zimowych 2017 w klasie ekonomicznej
  5. Kiedy zmienić opony na zimowe
  6. Opony zimowe (zalety)
  7. Podsumowanie

Metodologia testu

Dla stworzenia rzetelnego i obiektywnego testu opon zimowych, potrzebna była metoda, która pozwoliłaby osiągnąć najbardziej miarodajne wyniki. Dlatego też źródłem danych stały się opinie użytkowników opon zimowych oraz oceny wystawiane poszczególnym modelom na forach dyskusyjnych, blogach specjalistycznych i w mediach społecznościowych. Wyniki testu są zatem oparte na bezpośrednich doświadczeniach kierowców korzystających z opon i ich ocenach z użytkowania konkretnych modeli na drogach i w zróżnicowanych warunkach. Zbierane dane podzielone zostały na dwie kategorie. W pierwszej z nich znalazły się informacje dotyczące częstotliwości zakupu opon zimowych danego typu, a w drugiej szczegółowe oceny użytkowników. Wiedząc, że wyniki sprzedaży uzależnione są często od możliwości finansowych kierowców, parametr dotyczący najczęściej wybieranego ogumienia uwzględniony został jako 40% końcowej oceny danych produktów, podczas gdy 60% stanowią obiektywne oceny pod względem użytkowania. Wyniki podzielone zostały na trzy kategorie – klasa budżetowa, średnia i premium – w których znajduje się po osiem modeli opon zimowych.


Test opon zimowych 2017 w kl. premium

Przedstawiamy 8 najlepszych opon zimowych segmentu premium.
  1. Continental WinterContact TS 860
  2. Nokian WR D4
  3. Pirelli Cinturato Winter
  4. Goodyear UltraGrip 9
  5. Michelin Alpin 5
  6. Bridgestone Blizzak LM-001
  7. Dunlop Winter Sport 5
  8. Hankook Winter i*cept RS2 W452
Większość z tych modeli opisanych zostało już na naszym portalu barto dokładnie, o czym można się przekonać, klikając w odnośniki wybranych bieżników. Tym czasem poniżej postanowiłem napisać kilka zdań o wybranych modelach.

Nokian WR D4

Wzór bieżnika

Nokian WR D4 Opony Nokian WR D4 to zdecydowanie jedne z najlepiej ocenianych przez kierowców zimówek o nowoczesnej konstrukcji. Doskonała przyczepność na mokrej nawierzchni i ekonomia jazdy otrzymały doskonałe oceny. W tym modelu zastosowano innowacyjne rozwiązania, wśród których warto wymienić opatentowaną mieszankę gumową Nokian Twin Trac Silica oraz zoptymalizowany system lameli Nokian Block Optymized Siping. Plusem tego modelu jest też bardzo duży wybór rozmiarów (od 14 do 20 cali), dzięki czemu dopasować można je praktycznie do każdego typu pojazdu. W ofercie znajdują się modele zimowe z indeksami prędkości od Q do W, ogumienie wzmocnione z symbolem XL oraz opony Run Flat – można zatem stosować je w zarówno w autach kompaktowych, jak i samochodach sportowych i SUVach o dużej masie i mocy silnika. Nokian WR D4 to ekologiczna opona wysokiej jakości, która zapewnia maksymalne bezpieczeństwo i wysoki komfort jazdy w każdych warunkach. Zobacz więcej: Nokian WR D4 (opinie, oferta, wyniki testów)



Goodyear UltraGrip 9

Goodyear UltraGrip 9 Zimówki Goodyear UltraGrip 9 stały się popularne w Polsce po publikacji testów, w których model uzyskał bardzo wysokie oceny. W sumie aż 10 niezależnych rankingów uznało tę oponę za wartą uwagi – model Goodyear UltraGrip 9 docenili m.in. testerzy ACE, AutoBild, Autozeitung oraz Automotosport. Główną zaletą opony jest bardzo krótka droga hamowania na śniegu i mokrej nawierzchni. Kierowcy używający zimowych opon Goodyear UltraGrip 9 jako zalety wymieniają też wysoką ekonomikę jazdy oraz bardzo dużą trwałość. W sprzedaży znajdują się modele z dwoma wersjami bieżnika – z rowkiem centralnym i bez niego. Typ bieżnika uzależniony jest od rozmiaru opony. W tym modelu zastosowano technologię Goodyear 3D BIS, która wykorzystuje trójwymiarowe klocki bieżnika, zapewniające doskonałą przyczepność w każdych warunkach i krótką drogę hamowania. System SnowProtect gwarantuje doskonałe prowadzenia na śniegu i błocie pośniegowym, a rowki hydrodynamiczne zapewniają zapobieganie zjawisku aquaplaningu i szybko odprowadzają wodę spod czoła opony. Zobacz więcej: Goodyear UltraGrip 9 (opinie, oferta, wyniki testów)


Hankook Winter i*cept RS2 W452

Hankook Winter i*cept RS2 W452 Zimowa opona Hankook Winter i*cept RS2 W452 to następca znanego i lubianego modelu Hankook Winter i*cept RS2 W442. Najważniejsze zmiany dotyczą zmiany mieszanki oraz poprawienia długości rowków bieżnika, co bezpośrednio wpłynęło na wyższą przyczepność na śniegu i mokrej drodze. Opony dostępne są w rozmiarach od 14 do 17 cali i są szczególnie polecane do samochodów rodzinnych i aut kompaktowych. Większa liczba klocków bieżnika pozwala na lepszą trakcję i sprawia, że model doskonale radzi sobie na śniegu. Krzemionkowa mieszanka gumowa również odpowiada za lepsze zachowanie na śniegu, ale ma także duży wpływ na zmniejszenie oporów toczenia. Stopka z wypełniaczem pozwala na zachowanie optymalnej precyzji jazdy i sprawia, że koła szybciej odpowiadają na ruch układu kierowniczego. Hankook Winter i*cept RS2 W452 to doskonała propozycja, dla osób ceniących bardzo dobrą jakość użytkowania i maksymalne bezpieczeństwo w warunkach zimowych. Zobacz więcej: Hankook Winter i*cept RS2 W452 (opinie, oferta, wyniki testów)

Najlepsze opony zimowe 2017 w kl. średniej

Poniżej lista 8 najlepszych opon zimowych klasy średniej. Doświadczenia kierowców pokazują, że klasie średniej dobrym wyborem okazać mogą się następujące modele.
  1. Kleber Krisalp HP3
  2. Falken Eurowinter HS449
  3. BFGoodrich G-Force Winter 2
  4. Firestone Winterhawk 3
  5. Fulda Kristal Montero 3
  6. Uniroyal MS Plus 77
  7. Nexen Winguard Sport
  8. Nexen Winguard Snow'G WH2

Falken Eurowinter HS449

Falken Eurowinter HS449 to opony zimowe klasy średniej, która stworzona została w oparciu o nowoczesną mieszankę krzemionkową, która sprawia, że model nie twardnieje nawet przy bardzo niskich temperaturach. Opona posiada bieżnik kierunkowy ze specjalnie zaprojektowanym układem lameli, którego zadaniem jest zapewnienie wysokiej precyzji kierowania i skuteczne odprowadzanie wody. Wykorzystanie nowej mieszanki owocuje również niskimi oporami toczenia i wysoką ekonomiką jazdy. Jak przystało na produkt japońskiej firmy, do czynienia mamy z konstrukcją niezwykle trwałą i odporną na uszkodzenia mechaniczne. Azjatycka precyzja pozwoliła zbudować model charakteryzujący się doskonałym rozłożeniem sił, co skutkuje równomiernym i powolnym zużyciem bieżnika. Do dyspozycji klientów oddano opony Falken Eurowinter HS449 w rozmiarach od 13 do 20 cali, dzięki czemu dopasować można je do praktycznie każdego typu auta. To idealne rozwiązanie dla osób poszukujących bezpiecznej i trwałej opony klasy średniej w atrakcyjnej cenie.

Firestone Winterhawk 3

Dobre oceny w testach ADAC i atrakcyjna w swoje klasie cena sprawiła, że model Firestone Winterhawk 3 zyskał w kraju wielu fanów. Jest to opona zimowa klasy średniej, która łączy korzystny koszt zakupu z optymalnymi osiągami. Zastosowany tutaj bieżnik kierunkowy posiada rowki w kształcie litery „V”, zapewniając krótką drogę hamowania na mokrej nawierzchni. Amerykańskie opony Firestone Winterhawk 3 zaprojektowano tak, aby gwarantowały wysoką stabilność i przyczepność w każdych warunkach. Duża trwałość jest zasługą zastosowania odpowiedniej mieszanki gumowej oraz optymalnego wyważenia, które odpowiada za równomierne rozłożenie sił działających na oponę. Skutkuje to powolnym i wyrównanym na całej powierzchni zużyciem bieżnika. W sprzedaży znaleźć można zimówki Firestone Winterhawk 3 w rozmiarach od 13 do 18 cali.

Nexen Winguard Snow'G WH2

Stosunek jakości do ceny to parametr, który odgrywa ważną rolę przy wyborze opon zimowych. Model Nexen Winguard Snow'G WH2 w opinii wielu użytkowników może pochwalić się osiągami znacznie przewyższającymi wartość opony, dzięki czemu stanowi ona bardzo ciekawą propozycję w klasie średniej. Kierunkowy, zoptymalizowany bieżnik posiada rowki skutecznie odprowadzające wodę, co gwarantuje dobrą przyczepność na mokrej nawierzchni i zapobiega zjawisku aquaplaningu. Konstrukcja bieżnika została dobrana tak, aby zapewnić użytkownikowi pełną kontrolę nad pojazdem – opony zimowe Nexen Winguard Snow'G WH2 idealnie trzymają się drogi nawet podczas jazdy z dużymi prędkościami i podczas wykonywania gwałtownych manewrów. Wytrzymałość, wysokie indeksy prędkości i szeroki wybór rozmiarów (od 13 do 17 cali) sprawiają, że jest to z pewnością model godny uwagi i nie wymagający wydawania ogromnych sum przy zakupie.


Ranking opon zimowych 2017 w kl. budżetowej

Na koniec zestawienie 8 najlepszych opon zimowych w klasie ekonomicznej.
  1. Barum Polaris 3
  2. Dayton DW510 EVO
  3. Dębica Frigo HP2
  4. Imperial Snowdragon 3
  5. Sava Eskimo S3+
  6. Matador MP92 Sibir Snow
  7. Dębica Frigo 2
  8. Kormoran Snowpro B2

Barum Polaris 3

Barum Polaris 3 Testy ADAC i opinie kierowców używających opon zimowych Barum Polaris 3 jasno pokazują, że w klasie ekonomicznej znaleźć można ogumienie charakteryzujące się optymalnymi osiągami w każdych warunkach. W tym modelu zastosowano bieżnik kierunkowy, który gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa również na mokrej nawierzchni i śniegu. Zdecydowanym atutem zimówek Barum Polaris 3 jest ich bardzo duża trwałość i stosunkowo niskie opory toczenia, co przekłada się na bardzo dużą ekonomikę jazdy. Ciekawostką jest zastosowanie specjalnego systemu „łapaczy śniegu”, które zapobiegają zapychaniu się rowków bieżnika. W ocenie kierowców jest to model charakteryzujący się bardzo krótką drogą hamowania i odporny na poślizgi, co przydaje się podczas ruszania i hamowania na pokrytych wodą i błotem pośniegowym drogach. W ofercie marki Barum, opony Polaris 3 dostępne są w rozmiarach od 13 do 19 cali. Zobacz więcej: Barum Polaris 3 (opinie, oferta, wyniki testów)



Dębica Frigo 2

Dwa bieżniki Dębicy Frigo 2 (nowy i stary) Nie ma chyba kierowcy, który nie słyszał o tym modelu. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż Dębica Frigo 2 to najczęściej wybierana opona zimowa w kraju. Powodem tak wysokiej popularności jest przede wszystkim niska cena, przy zachowanych optymalnych standardów jakości, trwałości i komfortu jazdy. Kierunkowy bieżnik zimówek Dębica Frigo 2 wyróżnia się dużą ilością lameli i rowków, co przekłada się na dobrą przyczepność na niemal każdej nawierzchni i szybkim odprowadzeniem wody oraz błota. Doskonale zaprojektowany układ rowków zapobiega także zjawisku aquaplaningu. W niskich temperaturach nie należy obawiać się nagłej utraty elastyczności ogumienia, gdyż do produkcji opon zimowych Dębica Frigo 2 stosowana jest nowoczesna mieszanka z dodatkiem krzemionki. To wszystko sprawia, że w swojej klasie cenowej jest to jeden z największych faworytów i prawdziwy bestseller. Opony zimowe Dębica Frigo 2 produkowane są w rozmiarach od 13 do 16 cali. Zobacz więcej: Dębica Frigo 2 (opinie, oferta, wyniki testów)



Kormoran Snowpro B2

Kormoran Snowpro B2 Opony zimowe Kormoran Snowpro B2 często określane są mianem „najlepszej alternatywy dla chińskich bubli” – powodem jest tu bardzo atrakcyjna cena, która idzie w parze z optymalnymi osiągami i zachowaniem dobrego poziomu bezpieczeństwa. To zdecydowanie jeden z najpopularniejszych, ekonomicznych modeli, który swoją konstrukcją dobrze dopasowany jest do warunków na polskich drogach. Agresywny bieżnik z gęsto rozmieszczonymi lamelami świetnie radzi sobie na śniegu i jednocześnie nie jest szczególnie głośny. Jak to się stało, że budżetowa opona zimowa pochwalić może się sensownym komfortem jazdy? Odpowiedzialna jest za to przede wszystkim nowoczesna mieszanka gumowa, która pozwoliła zachować stosunkowo niski poziom hałasu, bez utraty przyczepności czy elastyczności w niskich temperaturach. Kormoran Snowpro B2 to dobre rozwiązanie dla osób poruszających się samochodami miejskimi i preferującymi umiarkowany styl jazdy. Oferta obejmuje modele w rozmiarach od 13 do 18 cali. Zobacz więcej: Kormoran Snowpro B2 (opinie, oferta, wyniki testów)

Wymiana opon z letnich na zimowe

Ogólna zasada mówi, że opony zimowe powinno założyć się w chwili, gdy temperatura powietrza w środku dnia spada poniżej 7 stopni Celsjusza. W praktyce lepiej zrobić to jednak z pewnym wyprzedzeniem. Zdarza się bowiem, że temperatura w ciągu dnia przekracza tę normę, ale o świcie, gdy wyruszamy do pracy termometr pokazuje pomiar bliski zeru. Polscy kierowcy zwykle decydują się na zmianę opon z letnich na zimowe w chwili, gdy pojawi się pierwszy śnieg i jest to dość poważny błąd. Może bowiem okazać się, że pierwsze opady pojawią się niespodziewanie, nie dając czasu na wymianę ogumienia przed wyjazdem do pracy. Dla zrozumienia, jak ważne jest wcześniejsze założenie zimowego kompletu warto sprawdzić, czym charakteryzują się opony zimowe, w jakich warunkach sprawdzają się idealnie i pod tym względem dobrać odpowiednią porę na spokojną, zaplanowaną wymianę. Zobacz więcej: Kiedy wymienić opony na zimowe?

Opony zimowe

Opony zimowe wykonywane są z mieszanek gumowych o miękkiej strukturze i dużej odporności na twardnienie w niskich temperaturach. W tym celu wzbogacane są różnymi substancjami i olejami, które mają zapobiec utracie elastyczności w warunkach zimowych. Jest to konieczne dla zachowania prawidłowej pracy bieżnika, którego plastyczność jest jednym z parametrów odpowiadających za efektywność. Dopasowanie opony do warunków zimowych jest obarczone większym poziomem hałasu zewnętrznego i oporów toczenia. To jeden z powodów, który sprawia, że kierowcy dość niechętnie zmieniają ogumienie na zimowe. Warto jednak pamiętać, że gdy przychodzą chłodniejsze dni, temperatury często wahają się w bardzo szerokim spektrum wartości. Trudno ocenić, czy pomimo stosunkowo wysokiej temperatury w dzień, następny poranek nie przyniesie poważnego ochłodzenia. Opona letnia i zimowa w temperaturze 10-15 stopni zapewnia porównywalne bezpieczeństwo, ale przy nagłym jej spadku lepiej być na to przygotowanym. Zobacz więcej: Najlepsze modele opon zimowych

Podsumowanie

Mam szczerą nadzieję, że przedstawiony ranking najlepszych opon 2017 pozwoli podjąć każdemu dobrą decyzję. Niektórych może zdziwić, że na podium nie trafiły modele, które osobiście testowali i uznali za warte uwagi, ale na potrzeby tego testu uwzględniono te opony zimowe, które najchętniej wybierali i najwyżej oceniali kierowcy o różnych potrzebach i zróżnicowanych stylach jazdy. Dzięki temu udało się stworzyć ranking, który jest swoistym przekrojem oferty modeli z różnych klas, w którym każdy znajdzie ogumienie odpowiednie do swoich indywidualnych wymagań.
1 komentarz
  1. Aro | 22.09.2017 11:42
    Do tej listy dołożyłbym też model Yokohamy. Do tej pory jeździłem na W.drive V905 i przyznam, że bardzo dobrze się spisywały. Jeździło się bezpiecznie... Na ten rok już zamówiłem kolejny model Winter V905, zobaczymy jak się spisze..
kara za nieprzerejestrowanie auta

Jaka jest kara za nieprzerejestrowanie auta? 

2024-11-22
Rejestracja nowego lub używanego samochodu należy do obowiązku każdego właściciela pojazdu. Złożenie wniosku pozwala nie tylko prześledzić historię pojazdu, ale jest niezbędne, gdy chcemy go ubezpieczyć. Za niewykonanie tego obowiązku grożą nam kary. Od stycznia 2024 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące rejestracji i przerejestrowania aut, które wprowadziły dodatkowe zamieszanie wśród dotkniętych zmianami kierowców. Przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat. 
brak ogrzewania w samochodzie

Brak ogrzewania w samochodzie. Z czego może wynikać?

2024-11-18
Zima za oknem, a w Twoim samochodzie zimniej niż na dworze? Brak ogrzewania w samochodzie może być nie tylko niekomfortowy, ale i niebezpieczny. W tym artykule wyjaśnimy, dlaczego ogrzewanie w Twoim aucie może nie działać i jakie kroki możesz podjąć, aby temu zaradzić.
czy myjnia automatyczna niszczy lakier

Czy myjnie automatyczne są bezpieczne dla lakieru samochodowego? Odkryj prawdę!

2024-11-15
Czy zastanawiałeś się kiedyś, czy korzystanie z automatycznych myjni samochodowych może negatywnie wpłynąć na lakier Twojego auta? W tym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości na temat tego, jak myjnie automatyczne wpływają na wygląd i trwałość lakieru samochodowego. Dowiedz się, czy myjnia automatyczna rysuje lakier i co możesz zrobić, aby uniknąć potencjalnych uszkodzeń.
akcesoria zimowe do samochodu

Niezbędne akcesoria zimowe do twojego samochodu. Jak przygotować auto na mrozy?

2024-11-13
Przygotowanie samochodu na zimę to klucz do bezpiecznej jazdy w trudnych warunkach. Zimowe akcesoria i kosmetyki do auta nie tylko ułatwiają utrzymanie pojazdu w doskonałym stanie, ale także zwiększają komfort i bezpieczeństwo podróży. Dowiedz się, które produkty warto mieć pod ręką, gdy temperatura spada poniżej zera.
ochraniacze na fotele samochodowe

Ochraniacze na fotele samochodowe – dlaczego warto zainwestować w ochronę wnętrza auta?

2024-11-08
Ochraniacze na fotele samochodowe to proste, ale niezwykle skuteczne rozwiązanie, które pozwala chronić wnętrze auta przed zabrudzeniami i uszkodzeniami. Czy przewozisz dzieci, zwierzęta, czy po prostu chcesz zadbać o estetykę swojego samochodu – ochraniacze są dla Ciebie. W tym artykule dowiesz się, jakie są zalety tego rozwiązania i jak dobrać odpowiednie produkty.
ślizgające się sprzęgło

Objawy ślizgającego się sprzęgła. Co robić?

2024-11-04
Jedną z częstszych awarii silników samochodowych jest tzw. ślizgające się sprzęgło. Usterka ta jest najczęściej bezpośrednim wynikiem naturalnego zużycia się elementów układu napędowego pojazdu. Jej objawów nie należy ignorować, ponieważ mogą doprowadzić do poważnego wypadku. Tłumaczmy zatem, jak je rozpoznać, a także jakie środki zaradcze podjąć.